تبلیغات
زعفران برتر - عصبانیت چه بر سر ما می آورد
زعفران برتر
زعفران افضل زعفران برتر

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 مهر 1392هنگام عصبانیت نیروی عقل از وجود شخص رخت بر می بندد و در نتیجه فرد عصبانی به شدت احساساتی و برانگیخته می شود و خود نمی داند كه چه می كند و چه می گوید و هیچ كاری از او بعید نیست و همچنین حافظه و تمركز خود را از دست می دهد.

به گزارش مهر، یکی از حالت های انسان "عصبانیت" است که اثرات و پیامدهای خاص خود را دارد. وقتی كسی عصبانی می شود سازوكار تولید استرس در بدن او فعال می شود كه تغییرات بیولوژیكی بسیاری در او به دنبال خواهد داشت. انگار كه آژیر قرمز در مواقع اضطراری برای مقایسه با یك رفتار تهدید كننده در بدن به صدا درآید. این یك پاسخ پیوسته فیزیولوژیكی بدن است.
 
هرگاه در نتیجه فشردگی آمدوشد یا بی مبالاتی كارمند زیر دست، یا بروز یك تهدید واقعی در زندگی تحریك شوید، پاسخ بدن همان استرس است و این بر اثر عوامل مختلف تحریك تغییری نمی كند. این پاسخ بدن جنگ و گریز نامیده می شود كه با فعالیت یك بخش داخلی مستقل سلسله اعصاب كه اعصاب سمپاتیك نامیده می شود، سازمان یافته است و به طور موقتی تغییرات زیر را در بدن به وجود می آورد.
 
غده ی آدرنال هورمونی به نام آدرنالین تولید می كند كه با تبدیل گلیكوژن ذخیره شده در كبد به قند خون،به فراهم كردن انرژی آنی در بدن كمك می كند.تنفس تندتر می شود تا اكسیژن بیشتری به بدن برسد.میزان ضربان قلب افزایش می یابد تا گردش خون تسریع شود. فشار خون افزایش می یابد و رگ های خونی اتساع می یابند، عمل هضم غذا متوقف می شود و خون به منظور تامین انرژی، از معده به ماهیچه های اسكلت بدن بر می گردد. چون ترشح غده ی بزاقی كاهش می یابد،دهان خشك می شود و چون جداره های سطحی بیرونی پوست فشرده می شود خون از پوست بر گردانده می شود. فعالیت دستگاه ایمنی بدن در این هنگام كاهش می یابد.
 
همه ی این تغییرات كه به آن اشاره شد به منظور تهیه ی انرژی كافی برای بدن در هنگام مواجهه با تهدید صورت می گیرد. بنابر این وقتی عصبانی می شوید مقدار زیادی انرژی در بدنتان تولید می شود. فرد عصبانی به دلیل بسیج و تجهیز این انرژی می تواند كارهای خارق العاده ای انجام دهد كه فراتر از تصور است. مثلا می تواند مرتكب قتل شود، از ارتفاع بلند بپرد و كارهای مختلف دیگری كه مستلزم انرژی جسمانی فراوان است، از او سر بزند ولی بعد از مدتی، شخص احساس خستگی مفرط و فروریختن و از حال رفتن می كند كه نتیجه مصرف انرژی زیاد است.
 
وقتی نشانه های قابل رویت جسمانی در شخص عصبانی بروز می كند، چشم ها و چهره او قرمز می شود، بدنش می لرزد دست ها و زانوهایش مرتعش می شود و شدت صدایش افزایش می یابد. با هر عصبانیتی، كل ساختار سلسله اعصاب شخص از هم می پاشد و سموم بسیاری به داخل خونش ریخته می شود.
 
عصبانیت عملكرد معمول بدن را مختل می كند و سبب فعالیت بیش از اندازه و بیش از ظرفیت بعضی از دستگاههای بدن می شود"مانند قلب یا غدد فوق كلیوی و غیره". عصبانیت مكرر می تواند بیماری های بسیاری را در بدن ایجاد كند كه در ادامه به آن ها اشاره می شود.
 
میگرن و سردرد،ا ختلال در هضم غذا، اسهال، زخم معده و گاستریت، افزایش سطح كلسترول خون، ضخیم شدن سرخرگ و شریان ها، دیابت، آرتریت و رماتیسم، فشار ماهیچه ای، ضعف اعصاب، ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن. در تمام مدتی كه عصبانیت در رفتار تاثیر می گذارد،ظرافت استدلال و هوش و فهم را كاهش می دهد.
 
نیروی عقل در هنگام عصبانیت از وجود شخص رخت بر می بندد. در نتیجه فرد عصبانی به شدت احساساتی و بر انگیخته می شود. او خود نمی داند كه چه می كند و چه می گوید و هیچ كاری از او بعید نیست و همچنین حافظه و تمركز خود را از دست می دهد. او بعد از فروكش كردن عصبانیت و سرجا آمدن عقل به حماقت خود پی می برد كه این امر بعد از و قوع واكنشی ناشی از عصبانیت حاصل می شود. رشته دوستی و عشق كه پس از سالها بافته شده، در یك لحظه به دست این دشمن درنده خو می گسلد.
 
هر حادثه مهم و منجر به عصبانیت، تاثیر و نقشی عمیق در ژرفای ذهن"ضمیر ناخودآگاه"بر جا می گذارد. هرگاه عصبانی شویم این نقش نیرومندتر می شود، كه نشانه ی افزایش قابلیت عصبانی شدن است. این تاثیر منفی به طورپیوسته دریاچه ی وسیع ضمیر ناخودآگاه را متلاطم و آلوده می كند كه به تحریك كلی و نا آرامی ذهنی منجر می شود و بدین طریق عصبانیت موجب افزایش عصبانیت می شود.


ارسال توسط رضا بیناباجی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما رئیس جمهور آینده چه کسی است؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ