تبلیغات
زعفران برتر - تنها دو عامل می تواند شما را بیمار کند
زعفران برتر
زعفران افضل زعفران برتر

مرتبه
تاریخ : جمعه 22 شهریور 1392
انسان های دارای عقل و خرد قابل ارزش هستند و خداوند چنین افرادی را که دارای تفکر و اندیشه والا هستند هدایت می کند و مهمتر این که به چنین افرادی خود سلام می کند.


انسان های دارای عقل و خرد قابل ارزش هستند و خداوند چنین افرادی را که دارای تفکر و اندیشه والا هستند هدایت می کند و مهمتر این که به چنین افرادی خود سلام می کند.

در میان عوامل گوناگون که انسان را دچار بیماری می کند می توان به دو عامل مهم و اثر گذار اشاره کرد:

1- طرز تفکر
2- تغذیه نامناسب

که مورد اول مهمتر از مورد دوم و عامل بیماری های مهلک بشمار می رود.

بیشتر مردم جهان به بیماری های روحی و روانی دچارند و گاهی بواسطه آن دچار بیماری های روحی و جسمی مانند سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی می شوند و اگر نگاهی به تمامی آفریده های پروردگار بیندازید خواهید دید که این بیماری ها وتنوع آن فقط در میان نوع بشر حاکم است و شاید مهم ترین دلیل آن وجود شعور و درک و تفکر در آدمی است زیرا رابطه ای مستقیم بین تفکر و سلامتی جسم بر قرار است.انسان های فهمیده در راه سلامتی تن و جان خود از خرد استفاده کرده و همواره با اطاعت از دین و در پی آن آرامش روانی حاکم بر دل وجان خود، مسیر سلامتی و رضایت حق را طی می کنند.
 
قرآن کریم در این باره می فرماید: انسان های دارای عقل و خرد قابل ارزش هستند و خداوند چنین افرادی را که دارای تفکر و اندیشه والا هستند هدایت می کند و مهمتر این که به چنین افرادی خود سلام می کند.

"و آنان که خود را از طاغوت به دور می دارند تا مبادا او را بپرستند و به سوی خدا بازگشته اند آنان را مژده باد پس بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا می دهند و بهترین آن را پیروی می کنند اینانند که خدایشان راه نموده و اینانند همان خردمندان".زمر/ 17، 18
ونیز فرموده: " از جانب پروردگار مهربان [به آنان] سلام گفته می شود."یس/ 58
 
نگرانی و استرس حاصل از آگاهی دادن به بیماری ها توسط صدا و سیما باعث اختلال غدد درون ریز می شود و مردم با این فکر که مبادا دچار این بیماری ها شده اند به سوی بیماری ها ی روحی روانی رفته و کم کم اثرش را در جسم خود مشاهده می کنند.

غافل از این که آگاهی دادن نه تنها بد نیست بلکه باید عاملی باشد برای دوری از علل بیماری زا. پس در کنار آگاهی،  باید ماهرانه و اصولی پیشگیری از نگرانی و ترس وهم چنین در صورت داشتن آن بیماری، مقابله با آن را به مردم آموزش داد.
 
2-تغذیه نامناسب:

دومین عامل بیماری زا رامی توان تغذیه نا مناسب دانست با توجه به تنوع غذاها می توانیم بفهمیم که خداوند سبحان چه نعمت هایی را برای نوع بشر آفریده تا از آن استفاده کرده وبه حیات خود ادامه دهد. همان طور که در قرآن فرموده: ای مؤمنان: از چیز های پاکیزه ای که روزی شما کرده ایم، بخورید و سپاس گذار خدا باشید اگر تنها او را می پرستید.بقره/ 172
 
توجه به دو مقوله تفکر و تغذیه می تواند سلامتی و نشاط را همراه با عمری طولانی برای ما به ارمغان بیاورد.

امروزه با پیشرفت علم و دانش غذاها دست خوش تغییرات شده اند و انسان امروز توجه ای به بدن خود ندارد در حالی که نشاط و سلامتی جسم به تغذیه مناسب بستگی دارد.

وجود انسان به تغذیه بستگی دارد فست فود ها به همه جا راه یافته اند و غذاهای سنتی کنار گذاشته شده اند. این مسئله آثاری جز بیماری های گوارشی و عصبی در پی نداشته است و همان گونه که در جسم اثر می کنند در روح آدمی نیز اثر مخرب دارند. تغذیه ای برگرفته از فرهنگ غرب که هیچ ارزشی برای سلامتی قائل نیست.

غذاها همان همان که گفته شد برروح نیز تأثیر می گذارند در معارف و آموزه های دین مبین اسلام به سلامتی و تغذیه توجه ویژه شده است تا جایی که خوردن بیش از حد گوشت را موجب قساوت قلب و سنگ دلی دانسته است.
 
در داستان آدم و حوا آنان را بشر معرفی کرده که در باغ های بهشت سکنی داشته اند و از میوه های آن تناول می کردند و این خود اشاره معنا داریست که بشر از اول گیاه خوار بوده و طبع آن به سوی گیاه و سبزه است و چه خوب است با گیاه خواری روحمان را همچون گل و گیاه لطیف و شاداب کنیم.

 علاوه بر تغذیه از مواد سالم و گیاهی روش های خوردن و آشامیدن را نیز باید آموخت که سیره نبی اکرم (ص) و ائمه اطهار بهترین الگو برای ماست. پیامبر(ص) فرمود: هر کس کم بخورد، بدنش سالم می ماند و صفای دل می یابد، هر که پر خوری کند، بدنش بیمار می شود.میزان الحکمه/ ح579

و نیز فرمود: غذا را با اشتا بخور و در حالی که هنوز اشتا داری، دست از غذا بکش.بحا الانوار/ ج62، ص29

در کتاب مسترک از امام رضا (ع) نقل شده است که فرمود: نوشیدن آب سرد، پس از خوردن چیز گرم، یا (خوردن)  شیرینی دندانها را از بین می برد.مستدرک الوسائل/ ج16، ص458

در کافی نیز از امام صادق (ع) است که فرمود: نهار و شام بخور و در میان آنها چیزی مخور که مایه تباهی بدن است.الکافی/ ص288
 
 نتیجه این بحث، با الهام گرفتن از دستورات دین و استفاده از منابع غذایی سالم و دور از افزودنی جامعه ای تن درست و فرزندانی با هوش و بانشاط پرورش دهیم.ارسال توسط رضا بیناباجی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما رئیس جمهور آینده چه کسی است؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ